COOPER JE KÁMOŠ #Running

COOPER.

Za mých středoškolských let dvanáct minut běhání po ovále, kdy vypadáte trochu jako křeček v kolečku a stejně vám nakonec tělocvikář řekne, že „jste to mohli dát ještě trochu líp“. Pro někoho easyshit, pro někoho smrt, ve výsledku ale všemi oceňovaná krátká hodina tělocviku, kdy věnujete 20 minut rozcvičky pro 10 minut běhu.

Znáte takový ty dojemný příběhy olympioniků a mistrů světa o tom, jak byli jako děti tlustí a oškliví, všichni se jim ve škole smáli, šikanovali je a jejich život byl v troskách… a pak najednou jednoho dne vyběhli, obuli tretry nebo je vzal strýček na baseball a oni objevili skrytý talent a dechberoucí vášeň, který je o pár let poté dostal až na vrchol?

Zní to fakt romanticky.

A znělo by to možná o něco líp, kdyby to byl i můj příběh, nicméně ani jedno z toho se (bohužel) nekoná. Žádnej metráček jsem zrovna nebyla, ani mě nikdo nešikanoval, ale když na tělocviku přišlo na atletiku nebo běh delší než 60 metrů, vytáhla jsem ze spárů aktovky neprůstřelnou omluvenku, která mě díky bolesti kolenou opravňovala se ulejt z jakýkoliv hodiny a vlepila ji tělocvikáři se slovy, že já dneska rozhodně běhat nebudu. A tak se stalo, že jsem toho Coopera neběžela ani jednou. 

A tak jsme se s Danem rozhodli, že je na čase Coopera vyzkoušet. Kdo pořád neví o co se jedná, jedná se o běžecký test trvající 12 minut, který se dříve (a možná i teď) používal jako jeden u US Army, Navy Seals a možná i spoustu jiných jednotek. Používal se např. i jako vstupní test pro fotbalové rozhodčí a pro atlety / sportovce je vcelku spolehlivým indikátorem výsledků výkonnosti a fyzičky, např. v průběhu sezony. Test je totiž dost dlouhý na to, aby nebylo možné celou dobu sprintovat, a tudíž jste nuceni pracovat s tempem a výdrží, nepřepálit start, ale současně se snažit uběhnout co nejvíce. Jediné, co k tomu potřebujete jsou stopky a nějakou rovnou trať (ideálně ovál), abyste si mohli vzdálenost změřit. A kdo má sporttester s GPS, může vyběhnout víceméně kdekoliv.

Pro účely zjištění výkonnosti byla vytvořena tabulka, která zohledňuje věk a pohlaví atletů (u pokročilých běžců jsou hodnoty ještě vyšší):

Zpátky na 250 m ovále našeho gymplu, kde jsme trávili naše středoškolský tělocviky, jsme v dnešním 30 stupňovém vedru vyběhli na mojí první dvanáctiminutovku. Řekněme, že po 5 týdnech bez běhání ( cca 2 běhy po 5 km) a týden před magnetickou rezonancí kolene jsem od toho zrovna dvakrát nečekala, ale i tak jsem nechtěla skončit s nějakým tragickým výsledkem. Měla jsem za cíl uběhnout alespoň 2 km (čím víc, tím líp, že jo), ale hlavně si to koleno nezrakvit ještě víc. Vyběhnout s pocitem, že je Vám výsledek vlastně úplně jedno je hrozně fajn, a tak se mi prvních pár minut běželo vcelku dobře. Mnohem větším problémem než koleno začal být dech a já po pár minutách v tom úporném vedru sípala jak o závod, běhala jedno kolečko za druhým a modlila se, ať už je konec. Zatímco čas se pomalu vlekl k desáté minutě, hodinky za nedlouho zapípaly druhý kilometr a já si v duchu oddechla – při pohledu na garminy mi zbývala ještě skoro minuta a půl, kterou jsem podle všeho doběhla v tempu 4:22 / km.

Nakonec to dopadlo takhle:

12 minut, vzdálenost 2,33 km, tempo 5:09 / km, hodnocení dle tabulky „dobrý“

A když už víte vzdálenost, není ke škodě spočítat si i VO2 MAX:

Kde za hodnotu d12 dosadíte počet metrů uběhnutých za 12 minut, tedy:

(2330 – 504,9) : 44.73 = 40,8

VO2 MAX je hodnota, která vyjadřuje schopnost Vašeho těla zužitkovat kyslík při zatížení, což závisí především na genetice, výkonu srdce a schopnosti krevního oběhu přenášet kyslík (něco pro nás anemiky). Nicméně všechno se dá natrénovat a bývá zvykem, že čím vyšší hodnota, tím lepší je člověk běžec a vytrvalec, ačkoli ne vždy to tak ale musí být. Dle garminů je má VO2 MAX na hodnotě 40, tedy se v podstatě shoduje s výsledkem mého dnešního běhu, což znamená, že jsem uběhla odpovídající vzdálenost mé momentální kondici.

A to mi vzhledem k tomu, že teď vůbec neběhám, úplně stačí.

Dejte mi do komentářů vědět, jestli jste Cooper někdy běželi a jak jste dopadli 🙂

A já se ve čtvrtek přihlásím se článkem z Lotyšska.

Summary
Cooperův test
Article Name
Cooperův test
Description
Co je to Cooperův test, čím se řídí výsledky, jak se počítá VO2 MAX a jak jsme v testu obstáli my.
Author
Publisher Name
The Lingheart
Publisher Logo

10 thoughts on “COOPER JE KÁMOŠ #Running

 1. Ha, já bych asi měla hodně špatný výsledek. Běhání mi fakt nejde a je to jeden z těch sportů, u nichž nevyplavím endorfiny, ale cítím se úplně nejhůř. To jízda na kole nebo plavání, to je lepší, tam jsem schopna vydržet.

  PS: Dostávají mě ty žabky na poslední fotce. 😀

 2. Tak toto jsem nikdy nezkoušela a mám pocit, že jsme to na škole ani nedělali. Taky jsem měla neprůstřelnou omluvenku na běh 😀 V mém případě nebyl důvod koleno, ale bolesti hlavy, které jsou do teď :/
  Gratuluji k výsledku 😉

 3. Tak Coopera jako takového jsem neběžela, ale vyzkoušela jsem si v červnu 3000m na dráze v čase 11:40. Takže to vyšlo téměř jako Cooper. Běhám a závodím hlavně v terénu a toto byl teda očistec. Člověk musí opravdu makat pořád, tartan neodpustí sebemenší zaváhání. Zajímavá zkušenost, ale přesto mě to jako tělocvikářku nepřesvědčilo zařadit tento test do hodin TV. Odradila bych většinu a to by byl opak toho, o co se snažím 😊

  1. Tebe jen tak někdo Andrejko nedoběhne k tomu tvému času bych se rád někdy dostal. Gratulace! 🙂

 4. Ahoj Deniso,
  hezký článek příjemné slečny. Chci se jen optat ty další hodnoty pro výpočet VO tedy (504.9 a 44,73) jsou konstanty nebo z čeho vycházejí. Pokud máš zajímavý odkaz kde se to dá přečíst budu rád. Jinak pěkný čas a jen tak dál.

 5. Coopera jsem běhávala na základce, jednou jsem nedopadla úplně špatně, sice si nepamatuji výsledek, ale byla jsem v první 5 nejlepších a to byl pro mě úspěch. Lépe mi šly 60tky 😀 Každopádně běh nemusím, neodreaguju se úplně tak, jak bych chtěla. Hlavně ti ale gratuluji k takovému výsledku 🙂

  http://thewaybya.blogspot.cz/

 6. Pred 30 lety jsem mel 12minutovku 3600metru, ted v padesati jenom 2930m , ale jeste to pujde pres 3 kilaky , makam na tom

 7. možno na počudovanie, ani ja som nepatrila na sš k tým čo by telesnú milovali. coopera som si teda nikdy nezabehla, o to viac ma láka ísť si ho v blízkej dobe vyskúšať. 🙂 a teda wau! s boľavým kolenom podať takýto výkon – obdivujem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *