Co si sbalit na Spartan Race (Beast)

Dneska je to přesně rok, co jsem na Youtube nahrávala video z loňského Spartan Beastu v Ivory Rocks, Brisbane, Austrálie. O tom jaký to bylo, co nás překvapilo, co se nám líbilo a nelíbilo jsem psala článek tady. Od zítra přesně za týden se běží vrchol Spartanský sezony v Česku – Beast v Liberci. A i když se kvůli plánované operaci kolene bohužel neúčastním, rozhodla jsem se napsat alespoň článek se Spartanskou tematikou, protože mi občas a převážně před závodama chodí (většinou od holek) různé dotazy, jaké si mají vzít boty, co si vzít do camelbaku a jak se oblíct.

Následující článek tak můžete brát jako inspiraci pro svojí výbavu na závod – předem ale upozorňuju, že co sedí mně, nemusí vyhovovat Vám – a samozřejmě naopak 🙂

OBLEČENÍ

Pokud je při závodě teplo, je to snadný – chlapům postačí kraťasy a boty, holkám pak kraťasy a podrpsenka / tílko. Já teda ke kraťasům doporučuju ještě kompresní podkolenky – kolena to sice neochrání, ale trošku to ochrání holeň / nohy proti odřeninám a šlehancům v zarostlym terénu a trochu působí jako prevence proti křečím. Co je trošku oříšek je pak počasí, které bylo např. letos v Koutech – jedním slovem ZIMA. Tady pak volím dlouhé legíny (v případě velké zimy přes ně beru ještě kraťasy) a uplé funkční tričko s dlouhým rukávem, které nezadržuje vodu a zároveň co nejvíc udrží teplo. Pokud to počasí vyžaduje, beru přes to ještě tenkou (ideálně funkční) bundu. Ať zvolíte cokoliv, rozhodně nedoporučuju volit na závod bavlněné oblečení (nasaje se vodou, dlouho schne a ještě dost ztěžkne).

Pro inspiraci:

dámské tričko || pánské tričko
legíny || kraťasy
podkolenky

BOTY

Svůj první Spartan jsem běžela ve starých teniskách na tělocvik – v SÁLOVKÁCH. Nechtěla jsem si přeci zničit nějaké drahé hezké tenisky, že? Takže kromě toho, že boty v libereckém rybníku nasály každá snad kilo vody, z rybníku jsem pak málem nevylezla, jak mi to klouzalo. Takže tudy rozhodně NE. Kašlete na cenu a na „nechci je zničit“, dobré boty se v závodě rozhodně vyplatí – a jak je vybrat? Pro mě je nejdůležitější, aby co nejlépe odváděly vodu, nebyly příliš těžké a měly „kolíky“, zkrátka aby si dokázaly poradit s náročnějším terénem. Velký plus jsou pak pro mě lanka místo tkaniček, kde nemusím řešit v průběhu závodu převazování nebo dotahování.

Za sebe tedy můžu doporučit kolekci All Terain OR od Reebok (jiné jsem neměla možnost vyzkoušet), ale jsem s nimi maximálně spokojená /viz foto/.

Dámské || Pánské

P.S. – pokud si boty chcete objednat z netu, myslete na to, že Reebok tenisky jsou většinou větší – já proto objednám u Reebok vždy o číslo menší než mám ostatní boty 🙂

DOPLŇKY

SPORT TESTER

Letošní sezonu Spartanů jsem odstartovala poprvé s hodinkami – Garmin Fenix 5s Sapphire Goldtone Optic. Spoustu závodníků zastává názor, že hodinky jsou k ničemu a že je zničíte. Já osobně jsem ráda, když během závodu mám přehled o tom, kolik hodin už jsem na trati a kolik kilometrů mám za sebou. O hodinky se nebojim – pokud jsou zkrátka pro sport určené, proč je nechávat doma? Je to asi stejné jako byste se báli telefonovat venku, protože by Vám mohl spadnout telefon na beton. Hloupý náhody sice existujou, ale pokud tou rukou vyložene nefláknete o strom nebo prkno, nic by se stát nemělo. Nicméně bych rozhodně volila hodinky se safírovým sklem nebo ochranným sklem (na eBay se teď prodávají ochranná skla za cca 50 Kč, která zkrátka nalepíte a sloupnete a dle infa prodejců z garminu jsou skoro stejně odolná jako safír). Pokud se pak o ně hodně bojíte, vemte přes ně ještě potítko, které je bude chránit od nečistot a případného poškození.

Info o cenách mých hodinek tady.

CAMELBAK

Pokud se chystáte konkrétně na Beast, řadí se Camelbak do povinné výbavy. Já osobně vybírám podle nejlepšího poměru cena / kvalita, ale zároveň chci, aby byl co nejlehčí, vak měl objem alespoň 1 litru, měl dobré výstuže na popruzích, při běhu neskákal a měl nějak chytře řešené kapsy, abyste si případně mohli vzít i pár gelů nebo nějakou tyčinku.

Moje doporučení:
Levnější varianta
Dražší varianta

Hodinky bezprostředně po závodě v Koutech

STRAVA

Vzhledem k tomu jak dlouho můžete strávit na trase při Beastu se vyplatí do Camelbaku přibalit nějaké doplňky stravy. Já osobně na závody volím carbosnacky od Nutrendu (koupíte třeba ve Sportisimu), Energy Shoty a nebo klasické gely. Pokud se chystáte gelů spořádat více, dejte si pozor, kolik se v nich nachází maltodrextinu – tahle látka totiž dráždí žaludek a při konzumaci většího množství na prázdný žaludek (po několika hodinách výkonu například) způsobuje zvracení, což může být při závodě dost nepříjemné. Někdo tak volí dětské svačinky od Hamánka, který minimálně energeticky poslouží podobně. Já osobně si ještě přibalim do camelbacku vždycky nějakou tatranku, horalku, apod. – energicky poslouží stejně, chutná mnohem líp a jako proložení mezi gelama funguje skvěle.

DALŠÍ VYCHYTÁVKY

Já osobně si na závod např. ještě tejpuju zápěstí. Při skákání na dřevěné stěny a všemožné překážky, kdy jsou nárazy občas trochu větší než bych chtěla, je to taková malá prevence proti drobným zraněním a naražením (a zároveň mi to dodá trochu na psychice a odhodlání, že mám zápěstí zpevněná). Pokud chcete, aby Vám vydržely celý závod, doporučuju pak koupit tejpy kvalitní (např. tyhle), které budou držet i při plavání. A taky samozřejmě lepit na suché a oholené místo (pokud si třeba tejpujete i kolena apod.).

Pokud jste neplavec a nechcete si u každé plavecké překážky dávat 150 angličáků zadarmo, na facebookové skupině se objevil nápad, sbalit si do camelbaku vyfouknutý nafukovací kruh! Podle mě naprosto super způsob, jak se ušetřit angličáků a ještě se 100% dostat na facebook Spartanracu, protože na Vás zaručeně každý fotograf nechá oči 😀 Jen si kdyžtak nezapomeňte pořídit nějaké větší, od průměru 91 cm a výš. Třeba tenhle! 😀

Tak doufám, že to třeba někomu pomůže nebo inspiruje k balení na příštího Spartana. A pokud máte nějaký svoje Spartan hacky, sem s nima do komentářů!

Všem přeju příští týden hodně štěstí a hlavně do toho cíle doražte ve zdraví!

Summary
Co si sbalit na Spartan Race
Article Name
Co si sbalit na Spartan Race
Description
Článek obsahuje doporučení na vybavení na OCR překážkové závody Spartan Race aj. na základě vlastních zkušeností včetně oblečení, obuvi, sporttesteru, doplňků a stravy
Author
Publisher Name
The Linheart
Publisher Logo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *