Study law

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA PRÁVA (TIPY & A VŠECHNO KOLEM NICH)

Po posledním článku mi přišlo na instagram spoustu otázek o tom, jaký vlastně byly přijímačky na práva, jak dlouho dopředu jsem se učila a z čeho, kolikrát jsem šla na SCIA a spoustu těch předvídatelných otázek co máte, když se hlásíte na vejšku… a protože nemám přes den čas každýmu odpovídat v románech, i když bych všem sebevíc ráda vyhověla, rozhodla jsem se to sepsat na jedno místo pro ty, kdo alespoň trochu zvažují podat si k nám přihlášku.

Když jsem se na VŠ hlásila před těma třema rokama já, mohli jsme si podat přihlášku na tři vysoký školy. Deadline byl tušim někdy do února (letos 28.2.2018) a já vlastně ještě v lednu pořádně nevěděla kam se přihlásit. Dny otevřených dveří jsem používala jen jako legitimní omluvenku do školy, ale reálně moje rozhodování vlastně ani trochu neovlivnily. Takže jestli zvažujete na DOD jí, určitě běžte, ale nečekejte, že se dozvíte něco převratnýho (a nebo se ozvěte mně a já Vás naší fakultou mileráda provedu s kafem v ruce a řeknu všechno to, čim Vás na DOD nechtěj strašit 😀 ). Celý to moje váhání a rozhodování nicméně vyústilo v to, že jsem si přihlášku podala jenom na práva. Žádnej back-up plán, prostě všechno nebo nic. Tohle Vám rozhodně doporučovat nechci, nicméně zas je to účinná motivace jak se na ty zkoušky nevykašlat, protože jinak skončíte v září s holym zadkem na pracáku a to nechceš.

SCIO TESTY

Asi všichni víte, že na právnickou se dělaj SCIO TESTY. Na stránkách SCIO jen naklikáte ty fakulty kam se hlásíte a o nic víc se nestaráte – Vaše nejlepší výsledky jim předaj oni. Stejně tak můžete psát testy třeba 7x, SCIO jim pošle jen ty nejlepší výsledky. Abyste se na práva dostali, řekla bych, že minimální hranice je cca 171 bodů. Minulý rok měl poslední 169,8 bodů, za nás něco málo přes 170 bodů.. takže jestli chcete být v suchu, je lepší se snažit urvat pár bodů nad tuhle hranici navíc. Samotnej výpočet bodů je pak jednoduchej – body z OSP vynásobíte 1,25 a body ze ZSV 0,75 – tyhle dvě hodnoty sečtete a máte výsledek.

A protože už mi selhává paměť a nechtěla jsem svoje výsledky tipovat, po 3 letech jsem se přihlásila na SCIO portál, abyste si to případně měli s čím porovnat (ačkoli jsem doufala, že některý pokusy nikdy nespatří světlo světa):

První pokus

První pokus SCIO testy

Na tenhle pokus jsem se vůbec neučila. Zaujala jsem strategii, že poprvý to zkrátka zkusim a uvidim jak na tom jsem. A zatímco OSP mi vyšly na 79,5 (což je na první pokus docela slušný) ZSV mi vyšlo na nějakých 48 (což naprosto odpovídalo tomu, jakej vztah jsem měla k řecký a římský filosofii, politice, dění ve světě a hlavně historii a dějinám). Na gymplu jsme totiž měli všechno ve španělštině, což je na jednu stranu fajn, ale s dějinama Španělska toho na příjimačkách moc nevykouzlíte.

Druhej pokus

Druhý pokus SCIO testy

Denča se učila! Teda. Denča se naučila první kapitoly cvičebnice ZSV, takže si povodila filosofii (a vykašlala se na kapitolu dějin od roku 1848, protože to pro mě bylo prostě utrpení). Takže zatímco jsem ZSV vytáhla na nějakých únosných 77 (a moji spolužáci měli třeba i přes 90, heh), já jsem mohla aspoň machrovat tím 99 z logickýho oddílu a 91 z matiky. Obecně jsem při každym pokusu u těhlech dvou oddílů nešla pod 90, zkrátka mi tak nějak přirozeně přišly jednoduchý a vlastně jsem se na ně nikdy neučila. Co byl ale jednoznačnej problém a co mi neustále kazilo výsledky, byl argumentační oddíl.

Problém tohohle oddílu totiž byl, že jsem ho naprosto špatně pochopila – žila jsem v domnění, že máte vyřazovat z oddílů věty, které se sem nehodí stylisticky (třeba, že v odbornym článku nemůžete mít hovorovej výraz, nadávku apod.), zatímco podstata toho oddílu byla úplně jiná. Takže ano, dva pokusy jsem ho řešila naprosto špatně. Protože mě těch 39 docela vyděsilo, na doporučení kamarádky jsem si tak koupila online kurz na aleph.cz (tohle neni reklama, tohle mi prostě doslova zachránilo příjimačky). Výhodou toho bylo, že jsem si zkrátka kurz dělala po večerech doma a už během prvních dvou hodin jsem pochopila, že jsem uplně blbá a celou dobu to řešim špatně. A zatímco rodiče spolužáků investovali do víkendových SCIO kurzů a drahých učebnic tisíce, já to vyřešila za dva večery a 120 Kč (přesně tolik totiž stojí kurz na jeden oddíl). #problemsolved

Třetí (poslední) pokus

Třetí pokus SCIO testy

Hallelujah. Argumentační oddíl za 87 a ani to nebolelo!

Možná jste si všimli, že verbální oddíl se mi hýbal kolem 75-78, logický 92-95, argumentační asi hodnotit nemusim a matika 91-92. Má to jeden důvod proč to zmiňuju. Při prvním pokusu jsem stihla celou matiku a asi dvě otázky jsem nechala nevyřešený, protože mi nevyšly (pokud vůbec netušíte, je asi lepší to nevyplňovat, protože za špatnou odpověď se odečítá kus bodu). Nicméně druhej pokus jsem psala pár dní po tom, co jsem skončila v nemocnici, během zkoušek jsem musela brát léky, třeštila mi hlava, zrovna dobře mi nebylo a u matiky na konci mi to už vůbec nemyslelo – nestihla jsem 5 příkladů a 2 vynechala. Čekala jsem, že tím pádem bude matika propadák, protože jsem měla proti minule 5 úloh nevyřešených. A já měla percentil 92 – vyšší než minule. To proto, že každý termín je vždycky nějaký oddíl, který je jednoznačně nejlehčí a zároveň jeden, kterej je jednoznačně nejtěžší… a ty se každej termín střídaj. Na posledním termínu jsem např. měla v argumentačním oddíle jen jednu chybu – a ta jedna chyba mi shodila percentil ze 100 na 87, protože ten termín byl A. oddíl naprosto primitivní. Kdybyste ale zvládli např. logický oddíl jen s jednou chybou, pravděpodobně se nikdy nedostanete pod 95. Nemá proto vůbec cenu se stresovat tím, kolik jste zrovna stihli a nestihli úloh nebo kolik jste měli chyb. Vždycky totiž záleží na tom, jak dopadli ostatní.

Příprava

Co se týče přípravy na SCIO testy, můžu jednoznačně doporučit cvičebnici ZSV a cvičebnici OSP právě od SCIO. Já si je původně kvůli ceně nechtěla koupit a zvolila jsem nějaký levnější z Luxoru, ale nebyly vůbec tak systematický a obsahovaly spoustu témat a úloh, se kterýma se v těch testech vůbec nesetkáte. Učení z nich tak bylo naprosto neefektivní a nakonec jsem si stejně koupila SCIO. Spoustu spolužáků pak volilo víkendový nebo prezenční přípravy přímo od SCIO, s tím bohužel ale  žádnou zkušenost nemám. Rozhodně ale můžu ještě jednou doporučit ty aleph kurzy, obzvlášť pokud Vám třeba nesedí jen jeden oddíl nebo typ příkladů. Na samotný testy je pak fajn mít zvýrazňovače nebo barevný fixy, kdy si třeba při čtení delšího textu můžete předem rychle označit věci, který jsou důležitý nebo třeba části, kdy se mění téma, abyste se v textu líp zorientovali.

BONIFIKACE aka až 15 bodů k dobru

Pokud jste si to dobře spočítali, nejlepší výsledky z testů jsem měla 87 OSP a 77 ZSV. Když to pak vynásobíte těma koeficientama 1,25 x 87 + 0,75 x 77, vyjde nějakých 165,5 bodu. Což nestačí. Jeden z důvodů, proč jsem se na ZSV vykašlala (protože mě zkrátka vůbec nebavily) byl ten, že k příjimačkám můžete získat ještě 15 bodů k dobru mimo SCIO testy… což je stejný jako 12 bodů na OSP !!! A to je dost.

Za co teda bonifikace můžete získat?

5 bodů za maturitu s vyznamenáním
2 x 5 bodů za státnice nebo certifikáty z cizích jazyků alespoň na úrovni B2 

Seznam certifikátů a uznávaných zkoušek najdete přímo na stránkách fakulty tady. Není tak vůbec na škodu si už během školního roku udělat např. FCE nebo CAE z angličtiny a pokud mluvíte druhým jazykem, tak ještě další certifikát. Na vyznamenání u maturity se sice předem asi spolíhat nedá, ale mít jasných 10 bodů k dobru je fajn. Mně to zachránil TOEFL iBT se skórem 93 a španělská maturita, kde mi oba certifikáty uznali za C1. Maturita nakonec taky klapla a tak jsem se už květnu odhlásila z posledního SCIO termínu, protože 15 bodů za bonifikace vykouzlilo 181 bodů, což už bohatě stačilo. 

Tyhle certifikáty (a myslím, že i maturitní vysvědčení) je pak potřeba do školy donést do 1.června – stačí je hodit do schránky nebo nechat v podatelně, nicméně bez toho Vám bonifikace nepřiznaj. A pak už je zbývá čekat na ten milej dopis, že jste se k nám dostali :))

Doufám, že to někomu pomohlo, pokud máte jakýkoliv otázky nebo chcete provést fakultou, stačí napsat do komentářů :))
A všem, kteří se k nám budete hlásit, přeju hodně štěstí!

4 thoughts on “PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA PRÁVA (TIPY & A VŠECHNO KOLEM NICH)

  1. Ještě bych dodala, že za každý termín se platí .. 😀 takže několikrát dokola to „zkoušet“ není až tak výhodné 😉

  2. Ahoj,
    Na PF se tenhle rok hlasím (maturuji), moc ti děkuju za článek! Velmi mi pomohl, určitě zkusím ty kurzy 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *