NIJMEGEN CITYWALK #PHOTODIARY

Jak jsem už zmiňovala ve vůbec prvním článku z Nijmegenu, chtěla jsem už kdysi na blog nahrát alespoň nějaké fotky z města, abyste měli trochu představu o tom, jak vůbec vypadá město, kde teď budu půl roku žít. Bohužel téměř celý první týden pršelo, a tak jsem první fotky pořídila až o víkendu. A protože je to město s vcelku (na Nizozemsko) bohatou historií, dovolím si Nijmegen trochu představit.

Nijmegen (čti Najmechen) je město na východě Nizozemska, které leží jen 10 km od hranic s Německem (možná proto jezdí místní nakupovat a tankovat tam, ale o tom zas jindy). Žije tu přibližně 175 tisíc lidí (což je téměř identický s počtem obyvatel Plzně) a město v roce 2005 oslavilo 2000 let existence, což z něj dělá nejstarší město v Nizozemsku (teda dokud nedojedete do Maastrichtu, kde si tenhle titul nárokují taky). Ve 12. století zde byl postaven hrad Valkhof, ve 13. století největší místní gotický kostel Sv. Štěpána (St. Stevenskerk) a v 15. století na základě dohody připadl Nijmegen Španělům. V roce 1940 Nijmegen obsadili Němci, čímž se stal prvním nizozemským městem, které obsadili. Nejzajímavější moment v historii Nijmegenu se však stal 22. února 1944, kdy si během druhé Světové války Spojenci spletli Nijmegen s německým městem Kleve a během noci téměř celé město (omylem) vybombardovali. V září téhož roku bylo město osvobozeno v rámci operace Market Garden (fandům dějepisu doporučuju přečíst), k čemuž jim pomohl most přes řeku Waal, která lemuje centrum města a dělí ho od města Lent. Po bombardování tak město zůstalo rozděleno na dvě části, a to na tu, která částečně bombardování přežila a stále zde naleznete domy z doby před útokem a na druhou část, která „lehla popelem“ a byla vystavěna celá nově. Z hradu Valkhof zbyl jen nepatrný kus kaple (viz foto níže) a jediné, co bylo zrestaurováno, byl právě gotický kostel Sv. Štěpána.

A tady něco málo fotek z vůbec prvního víkendu z Nijmegenu (kdy mě přijel navštívit kamarád z Prahy).


As I already mentioned in my first post from Nijmegen, I wanted to post some photos of the city by that time, so that all of you could have the idea about how the place where I’m gonna live for the next half a year looks like. Unfortunately, it was raining almost the whole week so I managed to take few photos at the weekend. And because it’s a city with quite rich history, let me introduce Nijmegen a little. 

Nijmegen /read Najmechen/ is a city in the East of the Netherlands, about 10 km from the border with Germany (maybe that’s why locals use to shop and refuel the cars in Germany, haha). The population is about 175k people (which is quite the same as our 4th biggest city Pilsner) and in 2005 the city celebrated 2000 years of existence what makes it the oldest city in the Netherlands (unless you travel to Maastricht, where they think the same about their city). The castle called „Valkhof“ was built in Nijmegen in the 12th century and one century later, the St. Stephen’s church was also built in the city center. Based on an agreement, since 15th century Nijmegen has been under the power of Kingdom of Spain. In 1940, Nijmegen was invaded by the Germans being the first Dutch city to fall into their hands. On February 22nd, 1944, Nijmegen was heavily bombed by the Allies who mistakenly bombed the city thinking that they’re bombing German city, Kleve. In September of the same year, Nijmegen was finally liberated during the operation Market Garden (every fan of history should read about it) leading the troops across the bridge over the Waal river, which lines the city center and separates it from Lent. After the bombing, the city got divided into two parts. One part, all wrecked after the bombing which was built all new and the second part, which „survived“ and few old buildings remain. The Valkhof castle ended completely destroyed except a part of St. Nicolas chapel (photo below) and the Barbarrosa ruin. Only the Stevenskerk  (St. Stephen’s Church) was restored after 25 years of works. 

And now few photos of a citywalk through Nijmegen during my first weekend here (when my friend from Prague came to visit me). 

Visiting Starbucks first (where they never write my name correctly, haha) #JennyThisTime

Nijmegen Park

Park near my students house Talia

Nijmegen street

Yellow Bike

Nijmegen

Nijmegen

Café de Vaagh, Nijmegen

Café de Vaagh – the oldest building in Nijmegen.

Saturday markets in Nijmegen

Saturday markets at the main square

Dutch houses

Stroopwafel

Typical Dutch Stroopwafel Lunch at the Zappa's

Lunch at the Zappa’s

Wrecked part of the Valkhof castle after bombing (Barbarrosa ruin)

Bridge over Waal to Lent

Bridge over Waal river to Lent city

14 thoughts on “NIJMEGEN CITYWALK #PHOTODIARY

  1. Tyjo, tohle je super, když se v článku dozvím i něco navíc :)) dokonce jsem si to přečetla v obou jazycích 😀 jinak to tam vypadá skvěle, ten půlrok Ti uteče jak nic!:D

  2. oooo, tak ja si určite ale prečítam pretože mňa takéto veci hodne bavia 🙂 Hlavne nech sa ti dobre žije. V inej krajine aspoň spoznáš inú kultúru 🙂

  3. Super fotky! Ani nevíš, jak ti ten erasmus závidím (samozřejmě v dobrém), podle toho, co píšeš, zo musí být fakt skvělý 🙂 Užívej si to tam!

  4. Z fotek to vypadá, že žiješ v opravdu nádherném městě. 🙂 A ta událost z roku 1944 je děsivá – vůbec je strašné číst o tom, jak válka dopadla na civilisty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *