TROCHU JINEJ SVĚT #RadboudUniGym

Jestli sledujete některou z mých sociálních sítí, už jste pravděpodobně stihli zaznamenat fakt, že naše univerzita má nadstandardně vybavený sportovní zázemí. A i když to možná může působit, že jsem z toho neustále překvapená a udivená, tak trochu jsem to čekala. Sportovní zázemí bylo jedno z kritérií, ke kterým jsem při výběru škol přihlížela a když jsem si pak nemohla vybrat mezi Utrechtem a Nijmegenem, rozhodlo právě to. Dokonce nám snad říkali, že právě Radboud vyhrál jakousi evropskou univerzitní cenu pro sportovní centrum. Taky aby ne, když disponuje několika atletickými ovály, dvěma fotbalovými hřišti a jedním na pozemní hokej, osmi tenisovými kurty, čtyřmi squashovými, horolezeckým centrem, asi 8 sály na funkční tréninky a lekce, venkovním hřištěm na kalisteniku, bazénem, hokejovym stadionem (prosim?!) a konečně nekonečně obrovským dvoupatrovým fitkem včetně crossfiťárny.

A to všechno volně přístupný 17 hodin denně za 16 euro měsíčně.

eleiko weights, lifting

Eleiko kotouče a jeden z asi osmi vzpěračských „rohů“ ve fitku.

Jak to teda vlastně funguje?

Do sportovního centra jsem samozřejmě naběhla hned druhej den svýho pobytu tady a rovnou si koupila permici. V tu chvíli jsem se dozvěděla, že sportovní centrum má taky svojí mobilní aplikaci (už čtvrtá v rámci univerzity), kterou jsem si musela stáhnout, abych vůbec mohla do fitka chodit. A teprve díky té jsem pochopila jak to vlastně funguje. Kromě úvodní stránky, kde vidíte kolik lidí je právě ve fitku, takže se můžete pohodlně vyvarovat tomu, že bude vevnitř úplně narváno, nabízí aplikace další tři sekce:

Free sports

Jsou sporty jako plavání, tenis a squash, které jsou rozdělené v „day schedules“ po hodinách nebo půlhodinách a můžeme si tak zarezervovat kurt nebo plavání. Původně jsme byli trochu zklamaní, že si nemůžeme jen tak přijít a skočit do bazénu, na druhou stranu jediný účel toho je, aby v bazénu nebyla hlava na hlavě a všem se plavalo dobře. Což je vlastně super. Pak už jen stačí vybrat si čas, zmáčknout subscribe, přijít na sportoviště, předložit studentskou kartu k automatu, vzít si papírový lístek a ten odevzdat dozoru na místě.

Ticket hours

Jsou lekce, kterých je za den asi 40. Od spinningu, zumby, HIIT, pilates, yogy, až po stepování, box, kickfit (??), BOM (moving to music, heh?) a spoustu dalších „sportů“, o kterých jsem nikdy neslyšela. Ty probíhaj v jednotlivých funkčních sálech a jsou pod dohledem trenéra, většinou na 60 minut a registruje se na ně úplně stejně jako na free sporty.

Courses

Jsou kurzy. Většina z nich začíná v únoru a končí v dubnu a pak pokračuje druhý blok letního semestru. Konají se (většinou) jednou týdně, pod dohledem trenéra a o minimální kapacitě. A co je na tom nejlepší – jsou zdarma. Jediná nevýhoda je ta, že zápis na kurzy se spustil 10 dní před tím, než jsem vůbec do Nizozemska přijela, takže spousta kurzů jako třeba plavání už bylo plných. Zápis je ale (naštěstí pro mě) podmíněn možností zapsat jen jeden kurz týdně, což sice není úplně populární, když chcete chodit na víc sportů, na druhou stranu je tu větší šance, že se dostane na všechny, než aby si jeden člověk zadarmo zapsal 10 kurzů týdně. A nejlepší z toho je fakt, že jich je neskutečně moc. Jasně, na Karlovce si třeba taky můžem vzít plavání na FTVS nebo basket a pingpong, ale tenhle seznam je o dost rozsáhlejší. Tak např. aikido, badminton, basketball, box, bosu, capoeira, floorball, freerunning, weightlifting (❤), hip hop, hokej, hoopdance, jazzdance, jiu jitsu, judo, karate, kick box, klasický balet, silový trénink, další běhání, meditace, kombince bojových umění, pole dance, poweryoga, lední bruslení, šerm, squash, tai chi, tenis, triatlon .. a tak dále. A to ještě všechno rozdělené na úrovně A-C od začátečníků až po pokročilé.

Sports app

Swimming pool, plavecký bazén

První česká návštěva, která dorazila z Bruselu (a šla se mnou cvičit!).

Monkeybar, ručkování

Monkeybar a balls monkey bar, kterej např. v Praze pomalu nenajdete..

Když jsem se dneska vydala cvičit a byla jsem přibližně uprostřed tréninku mezi ručkováním a cvičením s kettlebellem, přišel ke mně trenér a prohodil něco holandsky a usmál se, následoval zase ten každodenní moment, kdy jsem si vyndala sluchátka z uší a s úsměvem odpověděla I don’t speak Dutch, sorry. Načež svůj dotaz s ještě větším úsměvem zopakoval znovu anglicky a já na chvíli, opět tupě překvapená dokonalou angličtinou (protože tady prostě umí anglicky od paní na poště po zahradníka na kampusu), zůstala zírat, než jsem se vzpamatovala a vysoukala ze sebe odpověď. Konverzace ohledně toho, kde jsem se naučila techniku snatchů s kettlebell se převrátila v mojí otázku, jestlí zná místní crossfiťárny a kterou by mi případně doporučil. Odpověď, že dobrý jsou obě mi samozřejmě v rozhodování v tom, kterou navštívit nebo kam chodit cvičit moc nepomohla a na jeho dotaz jestli se tam chystám jsem mu řekla, že je asi obhlídnu, ale že na trénování to asi moc nevidím, protože 135 euro za 10 lekcí mi přijde moc. 

A pak jsem se dozvěděla to největší překvapení dnešního dne, který veškerý moje představy o tomhle zázemí pozvedlo ještě o něco výš.

I know the CrossFit gyms are better because they have coaches who can help you.. but we also have few coaches who are really good at weightlifting.“
„Yes, I know.. but most of the courses are already full and just once a week.. and they don’t give individual lessons.“
„No, but you can make an appointment. Just tell him you need to help with snatches or whatever and he will help you.“
„Huh?!“

Když ten trenér pochopil, že na něj zírám a nemám ani tušení o čem to mluví, vytáhl z kapsy mobil. Ne, že bych snad nevěděla, co je to appointment, ale tak nějak mi nedávalo smysl, že si nemůžeme zaplatit individuální lekce, ale můžem se přihlásit na appointment. V těch „ticket hours“, který jsem zmiňovala výš je totiž věc nazvaná FITNESS AFSPRAAK (kterou jsem úspěšně ignorovala, protože jsem nevěděla co to je) a tam se můžete na určitou hodinu přihlásit na konzultaci ke komu chcete, říct, s čím potřebujete pomoc nebo co chcete naučit a ten trenér se bude celou hodinu věnovat jenom Vám.

A samozřejmě zase zadarmo. 

A tím se tak nějak vyřešil jedinej „problém“, který jsem tu měla. Školní gym měl sice naprosto všechno, co na crossfit potřebuju, ale já věděla, že techniku se nenaučim jen tak někde z videa z youtube, a to poslední, co jsem chtěla bylo se ji naučit špatně. Proto jsem uvažovala nad tréninky v crossfiťárnách, protože tam zkrátka vždycky bude trenér, který ukáže jak maj cviky správně vypadat a snad mě i naučí to, co mi zrovna dvakrát nejde. Ale protože trenér, který vede kurzy vzpírání na uni, má naprosto skvělou techniku a dokáže to dobře vysvětlit i anglicky, rovnou jsem se zapsala na individuální trénink k němu.

Takže se snad nakonec i to vzpírání jednou naučim.

Kettlebell overhead squat

Tílko – Lorna Jane || legíny – Reebok || Boty – Reebok Nano 7

No a takhle nějak to tady na uni chodí, když chcete sportovat. Pořád mi přijde trochu zvláštní, že je tu tolik možností, že se můžete přihlásit úplně na cokoliv, že jsou všichni tak milí a ochotní a že si můžete vzít i individuální lekce, aniž byste komukoliv platili něco navíc. A ještě se všichni tvářej, že je to úplně normální a ochotně pomáhaj s čímkoliv, aniž byste je o to poprosili. Tak těžko říct, jestli je to jen jejich nadstandard a nebo náš českej vzdělávací systém selhává v tomhle na plný čáře. Nicméně jsem nesmírně ráda, že si tohle all inclusive budu moc užívat dalších 5 měsíců.

5 thoughts on “TROCHU JINEJ SVĚT #RadboudUniGym

  1. Jako tohle je geniální! Už jen kvůli tvým posledním pár instastory přemýšlím, jak je možný, že země kousek od nás je na tom o tolik levelů líp jak my. A i přesto, že jsem největší antisportovec co znám, tak mě tohle láká a klidně bych tam kvůli tomu na Erasmus jela 😀
    Užívej, dokud můžeš!:)

  2. Aplikace na všechno, v tom bych se asi ztratila :D. Každopádně závidím ten nepřecpaný bazén. Já jako člověk s velkou bezpečnostní bublinou vždycky trpím, když jdu plavat. V životě jsem neměla tolik fyzických interakcí s úplně cizíma lidma, jako za hodinu plavání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *