DEN HAAG VOL III #PHOTODIARY & TIPS

Krásné odpoledne!

Jak už jsem několikrát zmiňovala, Haag je společně s Utrechtem jedno z mých nejoblíbenějších měst tady v Nizozemsku. Patří mezi největší města, sídlí v něm královská rodina (ale třeba i česká ambasáda), mají krásný centrum, parky a na kraji města u pobřeží je krásná pláž se spoustu barama, ruským kolem, bungee jumpingem a tak. Když jsme tu byly poprvé v únoru na Gin & Tonic festivalu, moc jsme si město neužily, protože byla přecijen ještě zima (i tak ale ve článku najdete spoustu fotek). Při březnové návštěvě jsme zas běžely závod, takže jsme si město prohlídly z trochu jinýho úhlu pohledu a já si tak znovu potvrdila, že se sem musím vydat znovu. A protože byl v Nizozemsku minulý týden Spring Break, měli jsme volno a dost času na cestování… který bohužel až do víkendu kazilo počasí.

Nakonec se ale udělalo hezky a my jsme s Annamari vyrazily do Haagu. Tak se připravte na smršť fotek a pár tipů, jak v Haagu ušetřit, co nevynechat a nebo kam zajít, i když to v průvodci nenajdete.


Good afternoon!

As I’ve already mentioned several times, Haag and Utrecht are ones of my most favorite cities of the Netherlands. It’s one of the biggest cities, it’s the seat of the Royal family (and of the Czech embassy), it’s city center is beautiful, it has several parks and there is a beautiful beach by the coast with several bars, Russian wheel, bungee jumping etc. When we’ve been there for the first time during for the Gin and Tonic festival, we didn’t see much of the city because of the weather. During our CPC Loop den Haag running race, we saw the city from a very different view and I fell in love with the city once again. I knew I have to go there one more time. And because it was a spring break here in the Netherlands last week, we decided to spend some time traveling. So prepare for photos and tips, how to save money, where to go and what to see (and you’ll not find it in the Guide).

The Sting, Haag

Na nádraží se dají půjčit kola ze 4 eura na den. To je levnější než si vézt kolo z Nijmegenu tam a zpět (12 euro). Bohužel pro nás ale už byly všechna kola půjčená (přijely jsme před polednem) a tak jsme se do města vydaly pěšky.


Bikes can be borrowed from the central station for 4 euro per day. It’s way cheaper than take your bike with you from any other Dutch city (12 euro). Unfortunately, all the bikes were already taken that day so we had to walk through the city. 

Haag

Friend in Haag

Trip to Haag

 

Pokud nemáte s sebou kolo, je nejlepší se po městě pohybovat veřejnou dopravou. Pokud jedete do Nizozemska na víc dní, vyplatí se koupit si tzv. anonymní OV-chipkaart. Koupíte ji na každém nádraží, někdy i v různých trafikách apod. Její cena je 7 euro. Poté už na ní jen nabijete kredit v automatu a můžete jezdit autobusy, tramvajema i vlakem po celém Nizozemsku. Stačí když kartu přiložíte při vstupu do tramvaje ke čtečce a to samé když vystoupíte. S kartou stojí většina cest kolem 1,5 euro, podle toho, kam jedete (ne vlaky). Klasicky se dá koupit i jízdenka u řidiče za 3.50 euro na 1 hodinu a nebo za 6.50 euro denní jízdenku. Nejlepší vyhledání spojů je pak v aplikaci 9292 nebo na webu 9292.nl, kde zadáte zastávku kde jste, kam chcete jet a zobrazí se vám nejbližší dostupné spoje včetně cen a přestupů.


If you don’t have a bike, the cheapest way how to travel through the city is the public transport. If you are in the Netherlands for more days, the best option is to buy the so called „anonymous OV chipkaart“. It can be bought on every station, bookshops etc. Its price is 7 euro. Then you only put a credit on the card in the automat and you can use buses, trams and even trains in the whole Netherlands. You only have to check-in and check-out as you walk in / out of the bus. Most of the way are approx. 1,50 euro (not trains). You can also buy a ticket from a driver for 3.50 for an hour or 6.50 as a day ticket. The best option how to find your way is then the 9292 app or 9292.nl website, where you only put where you are, where you wanna go and it will give you possibilities. 

Vapiano Den Haag

Najíst se v centru Haagu je docela drahá záležitost. Minule jsme za těstoviny v jedné z místních restaurací nechali přes 17 euro, a to je i na Nizozemsko poměrně dost. Pokud tedy přímo nevyhledáváte místní kuchyni nebo nějaké speciality, doporučuju zvolit Vapiano. Především víte co od toho jídla očekávat a cenově se pohybuje cca od 7 do 12 eur.


Eating in the center of the Hague is quite expensive. Last time we went to some random restaurant and the cheapest pasta cost over 17 euro. So if you don’t really need to try Dutch cousine, go to Vapiano. You’ll always know what you get and the prices are about 7 to 12 euros. 

Den Haag

The American Book Center Haag

Pokud máte rádi knížky, rozhodně musíte zamířit sem! Nizozemský knihkupectví jsou fajn, ale když neumíte nizozemsky, moc si toho nevyberete. Tenhle obchod nabízí z 90 % jen anglické knížky všech žánrů, včetně odborných, sportovních, biografií (a dokonce i právních), kromě toho má ale v druhém patře „second-hand“ sekci, kde najdete slušný výběr anglických a dalších cizojazyčných knížek za poloviční ceny. Takže si vyhraďte tak… hodinu až dvě :)))


If you are a booknerd (as I am), you definitely have to stop here! Dutch bookstores are nice, but if you can’t speak Dutch, they’ll not make u happy. However, this bookstore offers 90 % books in English, including sports books, biographies, law books, philosophy, novels etc. and there is a second hand section on the second gloor, where you can get English and other books in different languages for cheaper prices. So make sure you have 1-2 hours for this stop :))

Den Haag

Den Haag

The street of Haag

Jestli vám na týhle ulici přijde něco divný, pak máte pravdu. Ulice od paláce je totiž rozkopaná a (asi už dlouhodobě) zasypaná pískem, a tak si zkrátka místní kavárny a obchody postavily zahrádky tady. O to je to snad i příjemnější, že sem nemůžou auta… no a proč si prostě nepostavit pláž na ulici?


Does this street seem a little bit weird to you? You’re right! The street from the palace is under reconstruction covered by hills of sand. So the cafés simply put their gardens on the sand! Moreover, there are no cars in this street. And why not to have a beach on a street?

The street of Haag

The street of Haag

Bookstor Haag

Do téhle ulici jsme se dostaly právě kvůli tomuhle Bookstoru, který v průvodci nejspíš nenajdete, ale my na něj dostaly tip od místních. Je to totiž kavárna / knihovna a obchod se second-hand knihami v jednom, ve dvoře má krásnou klidnou zahrádku a uvnitř všechny možný druhy sezení, takže je na každém kam si sedne. Navíc se tu dají koupit i poměrně originální pohlednice a sešity a diáře, takže pokud máte čas, rozhodně sem zamiřte!


You won’t find this Bookstore in the Guide probably, but we got a tip from our friends. It’s a café / library / second-hand books shop in one with a beautiful garden inside and various different types of seats. Moreover, you can buy a very original postcards, notebooks and diaries here, so if you have enough time, stop by!

Den Haag beach

Scheveningen Pier

Scheveningen Bungy Jumping

Scheveningen wheel
Z centra jsme zamířily na pláž do Scheveningenu. Na kole od hlavního nádraží vám to zabere cca půl hodiny, tramvají kolem 20 minut. A kromě krásný pláže, spoustu barů a obchůdků, je tu i kryté molo se spoustu bary a občerstvením uvnitř, bungy jumping (kterej vypadá super, ale 70 euro za pár vteřin je trochu moc) a ruský kolo. To stojí jen 9 euro a pokud budete mít štěstí jako my, nechaj vás kluci u výstupu jet ještě jednou. A ten výhled stojí za to!


Straight from the city center we went to the Beach at Scheveningen. If you cycle from the central station, it’s about half an hour, the tram takes about 20 mins. Besides the beautiful beach, bars and shops, there is also a covered pier with several bars and food stores, bungee jumping (which looks great but 70 euro for few seconds its kinda lot) and a Russian wheel. That costs only 9 euro and if you’re lucky as we were, the boys will let you keep turning as long as you want to. And the view is simply worth it!

Co na Haag říkáte?
Vydali byste sem někdy?

Would you like to visit the Hague someday?

 

4 thoughts on “DEN HAAG VOL III #PHOTODIARY & TIPS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *