Dom Tower Utrecht

ONE DAY IN UTRECHT #PHOTODIARY

Krásný pátek!

Většina z vás to nejspíš nebude vědět, ale v Nizozemsku je právě spring break. Což znamená jedno – týdenní prázdniny! Takže zatímco většina Američanů a Kanaďanů z řad exchange studentů odletěla do Řecka, Zadaru, Bulharska nebo Budapešti, někteří z nás evropských zůstali tady a rozhodli se cestovat po Nizozemsku. Bohužel pro nás je tu ale už asi 10 dní v průměru 10-15 stupňů a téměř každý den prší, takže podmínky na cestování rozhodně nejsou ideální. Nicméně ve středu se udělalo alespoň trochu hezky, a tak jsme se s Lindou (kamarádka z Německa, která tu studuje psychologii) rozhodly vydat na den do Utrechtu. A i když to možná bude z fotek vypadat, že bylo krásně, bylo přibližně asi 17 stupňů a docela silný vítr.

A takhle nějak to v Utrechtu vypadá!

Utrecht Centraal

Jako první rozhodně stojí za zmínku nádraží. Je to pravděpodobně největší dopravní (minimálně vlakový) uzel v Nizozemsku, má přes 20 nástupišť a když už náhodou někde musíte přestoupit, z 90 % to bývá tady. Nicméně ve chvíli, kdy vyjdete z nádraží, zjistíte, že téměř na všechny strany kolem něj je to jedno velké staveniště. A pokud chcete do centra, musíte nejdřív projít obrovským obchodním centrem (což je podle mě dost chytrej marketingovej tah) a i tou nejkratší cestou musíte projít kolem obrovský prodejny Lushe, která je tak velká, že i kdybyste zadržely dech, stejně podlehnete tý typický vůni (naštěstí na koleji nemáme vanu, takže vanový bombshells, vidíme se nejdřív v červenci).

DomTower Utrecht

Prakticky hned pár desítek metrů po vkročení do centra uvidíte DomTower.
Je to nejvyšší kostelní věž v Nizozemí a měří přes 112 metrů.

Dutch Houses

A nizozemský domečky…

…všude!

Dutch houses

Tenhle umělej tulipán „roste“ na jednom z mostů přímo ze země.

St. Martin's Cathedral Utrecht

St. Martin’s Cathedral je místní gotická katedrála, která rozhodně stojí za návštěvu. Mimo jiné je tam v současnosti výstava fotografií – portrétů lidí, kteří trpí různými nemocemi – doplněná o jejich příběhy, šťastné konce a „motivaci“ žít. Možná to takhle zní trochu jako klišé, ale ty fotky byly naprosto dechberoucí!

Dom Tower Utrecht

Dom Tower z druhé strany

Utrecht Garden

Netherlands Tulips

Cesta do „muzeové“ části Utrechtu

Nintjie Museum Utrecht

Znáte Nintjie?
A nebo vám něco říká Miffy?
Nintjie je pohádková postavička z 50. let vytvořená holandským autorem Dickem Brunem, který se narodil právě v Utrechtu. Nintjie pochází z holandského „konintjie“ což znamená „malý zajíc“. Do muzea jsme nakonec nešli, protože všechny lístky byly vyprodané už online (a proto jestli tam chcete jít, kupte si je dopředu!). Nicméně věkový průměr tady je asi tak 5.5 roku, pokud teda nepočítáte dozorující rodiče, takže pokud nechcete dvě hodiny sledovat holandský večerníčky, návštěvu bych radši dvakrát zvážila.

Nintjie

Ale je roztomilá, ne?!
Mimochodem. Nintjie je něco jako národní poklad. Koupíte s ní pohlednice na každým kroku a v Utrechtu maj dokonce semafor, kde místo zelený a červený barvy svítí zelená a červená Miffy. Fakt!

University of Utrecht

Jedna z budov University of Utrecht.
Mimochodem. Universita má ve městě i vlastní muzeum. Stejně ale jako do Centraal Musea je fajn si lístky koupit předem online.

Streets of Utrecht

A teď… kanály!

Canals of Utrecht

Canals of Utrecht

Co vám budu povídat. Kanály jsou na Nizozemsku asi to nejhezčí, a protože nemáme v Nijmegenu ani jeden, jsme nadšený z každýho, kterej vidíme.

Shops of Utrecht

Shops of Utrecht

Kromě obrovskýho obchoďáku u nádraží je celý centrum plný obchodů. A to doslova. Pokud se zeptáte lidí v Nijmegenu co je nejlepší na Utrechtu, řeknou:

I always go there shopping when it’s raining.

Upřímně, tolik obchodů na sobě jsem tady v Holandsku dlouho neviděla a co líp, nejsou to takový ty profláklý obchody co najdete v každym obchoďáku, ale je tu spoustu antikvariátů, second handů a fair trade obchodů, který nás nesmírně bavily!

Flowers markets Utrecht

A taky květinový trhy!
Protože jestli je něco na Nizozemsku super, pak to, že tu maj nádherný kytky za pár korun. Obrovskej puget růží tu koupíte třeba za 10 euro, 50 tulipánů cca za 7. Všude po obchodech, bankách, školách apod. tak bývá spoustu květin a vypadá to vždycky naprosto super.

A tyhle jsem si tentokrát odvezla já.

Upřímně asi můžu říct, že ze všech měst se mi Utrecht líbil asi nejvíc společně ještě s Haagem.

Co na Utrecht říkáte vy?

4 thoughts on “ONE DAY IN UTRECHT #PHOTODIARY

  1. Jééé. Já v Utrechtu přesně před 10 lety dělal kurz holandštiny právě na Univerzitě – James Boswel Taalinstituut 😉 A odpoledne a večery jsme trávili cestováním nebo popíjením v různých hospůdkách okolo „grachtů“ 🙂
    Taky Vám vyprávěli historku o stavbě Dom Tower, papeži a katedrále na věž navazující, která nikdy nevznikla, nebo tu o padajícím studentovi z věže?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *