London

10 MÍST, KTERÉ STOJÍ ZA VIDĚNÍ V LONDÝNĚ (A JSOU ZADARMO)

Jak si možná už někteří z vás všimli u mě na instragramu, minulý víkend jsme se s kamarádkama z Nizozemska vydaly do Londýna. A protože život v Nizozemsku je (minimálně pro Čechy) poněkud drahej, rozhodly jsme se celý výlet zvládnout v pokud možno low-cost módu, což je zrovna u Londýna trochu oříšek. Našly jsme ale docela fajn ubytování v hostelu i se snídaní za 19 liber na noc, který je dokonce v centru, takže všude dojdete pěšky a ušetříte tak i za přesuny metrem (jen vám páteční a sobotní noc bude zpříjemňovat hudba z baru v přízemí, na druhou stranu kdo by pohrdnul Bon Jovim). Za těch 54 hodin jsme toho stihly vidět ale poměrně dost, a to i bez toho, abychom utratily 27 liber za vstupenku na London Eye nebo 35 liber za museum Madame Tussauds. A protože tyhle atrakce stejně najdete v každém průvodci, rozhodla jsem se vám sepsat 10 míst, který mi za ten víkend utkvěly v paměti, neutratíte za ně ani penci a rozhodně stojí za návštěvu (i když některý z nich v tom průvodci budou taky).

Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge je londýnská ikona a kdo ho neviděl, jako by tam nebyl. Spojuje dvě části města a kromě klasického mostu pro pěší a auta je to taky most zvedací. Když tak chvíli počkáte, dočkáte se i celého procesu zvedání a průjezdu lodí. Mezitím si třeba můžete hned vedle obejít hrad Tower, koupit si u místního stánku kelímek pražených mandlí a nebo se vydat zpět k centru na London Bridge nebo Millenium Bridge, po kterém se dostanete až k Tate Modern Museum. Během půl hodiny se tak můžete podívat na tři mosty, Tower Castle a projít se po břehu Temže třeba až k Londýnskému oku.

Borough Market

Borough Market 

Borough Market se nachází přímo na konci London Bridge, případně poblíž stejnojmenné zastávky metra / nádraží. Otevřený je denně a kromě klasických trhových věcí jako ovoce, zeleniny, ořechů, koření, uzenin apod. můžete zavítat do několika raw a veganských stánků nabízejících od teplých jídel po dezerty, asijskou kuchyni, mořské plody, až po cukrárny a stánky s kávou. Na jednom místě tak najdete chutě z téměř celého světa a každý tu určitě najde něco, co mu bude chutnat.

Mercato Metropolitano London

Mercato Metropolitano

…se nachází pár minut pěšky od Borough Marketu a všechny tři nás absolutně nadchnul. Najdete tam totiž stánky úplně všeho, od churros, veganský pizzy až po kávu, alkohol nebo stánek domácí zmrzliny, stovky míst na sezení všeho druhu, vnitřní a venkovní prostory s různými industriálními prvky, posprejovanou stěnou umělci nebo double decker přeměněný na pěstírnu bylinek, kde si může každý koupit květináč bylin domů. Do toho je celý projekt v rámci možností sustainable a po celém areálu jsou různé manifesto plakáty týkající se rovnoprávnosti žen a mužů, vzdělání, naší planety apod. Rozhodně ale doporučuji zkontrolovat nejdřív otevírací hodiny, protože se podle místních dost mění a občas bývá otevřeno jen o víkendu.

Admiralty Arch London

Admiralty Arch & Trafalgar Square

Trafalgarské náměstí je jedno z největších a nejhezčích náměstí v Londýně. Na jedné straně najdete národní galerii, na druhé kanadskou ambsasádu, naproti ambasádu Jižní Afriky a na další straně sochu Karla I. na koni a oblouk Admirality. Pokud obloukem projdete a budete pokračovat rovně, dostanete se na slavnou ulici „The Mall“, na jejímž konci najdete samotný Buckinghamský palác (a při troše štěstí i cíl londýnského maratonu). Můžete se taky vydat hned za obloukem doleva kolem St. James parku a dostat se tak na 10 Downing street, kde cestou narazíte na nádvoří u královských stájí a stejným směrem případně můžete pokračovat až do Westminsteru.

 Westinster Abbey

Westminster Abbey

Westminster Abbey neboli Westminsterské opatství se nachází co by kamenem dohodil od Westminsterského paláce. O víkendu je bohužel zavřené, nicméně 3-4x za den se tu koná bohoslužba, která je otevřená pro veřejnost a zúčastnit se ji může každý. Pokud tak umíte alespoň trochu anglicky a máte kolem hodiny času, určitě se vyplatí na bohoslužbu zajít. Westminsterský chlapecký sbor zpíval naživo úžasně, atmosféra v chrámu byla neuvěřitelně přátelská a my jsme byly rádi, že jsme se nakonec rozhodly tuhle část jejich kultury a náboženství vidět.

St. James's park

St. James’s park

…se rozkládá právě od Westminsteru až po Trafalgar. Uprostřed najdete velké nádherné jezero, z jedné strany s výhledem na Buckingham palace a z druhé strany na londýnské oko. Kromě toho je tam třeba i dětský park, pár stánků s občerstvením a dostatek zeleně kam si zajít na piknik před tím, než se dočkáte např. střídání stráží Buckinghamu.

Guards Changing London

Guards‘ changing

Střídání stráží v Buckinghamu je opravdu pompézní záležitost. Stráže s koňským a hudebním doprovodem procházejí celou The Mall street až k paláci a tak mají všichni dostatek času několik desítek metrů dlouhý průvod vidět. Střídání se koná až na výjimky každý den v 11 dopoledne, podrobný rozpis najdete kdyžtak tady.

Buckinhgam Palace

Buckingham palace

Pokud se vydáte na střídání stráží, nejde Buckinghamský palác minout. Vztyčená britská vlajka však neznamená, že je královna v paláci. Od dob smrti princezny Diany je britská vlajka přítomna vždy, když královna v paláci není a na půl žerdi, zemřel-li člen královské rodiny (ačkoli královna v paláci ani tak není –  to po silné kritice Britů, když po smrti princezny Diany na žerdi paláce nevisela žádná vlajka). Pokud je královna v paláci, je na žerdi vlajka jejího královského rodu. Do paláce se samozřejmě jako turisti nedostanete, nádvoří a Victoriin památník včetně části zahrad ale přístupné jsou a za návštěvu taky rozhodně stojí.

British National Museum

British National Museum

Je jedním z největších muzeí v Londýně a vzhledem k tomu, že je vstup zdarma, nemá o návštěvníky nouzi. Některé exhibice jsou sice zpoplatněné, většina je ale zdarma a muzeum je naštěstí dost velké na to, aby masu návštěvníků pojalo, a tak si expozice v klidu projdete i při náletu početných asijských skupin. Prohlížení si navíc můžete zpříjemnit kávou z kavárny uvnitř muzea (#approved) a nebo si ji vychutnat ve venkovní kavárně před muzeum.

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus

…je jeden z největších londýnských dopravních uzlů a náměstí. Na jedné straně naleznete koncertní halu z 19. století, na druhé straně divadlo Criterion z roku 1874, které má sice vchod z ulice, ale jinak je celé podzemí a uprostřed náměstí památník, jehož obě strany lemují pouliční umělci a taneční skupiny. Jedna z hlavních budov je navíc osazená obrovskými světelnými billboardy, které jsme nikde jinde po Londýně neviděly a po setmění tak trochu připomíná Times Square.

Oxford Street

Oxford street

Na závěr všeho nic jiného než – nákupy! Každé město má takovou svojí Pařížskou a v Londýně jí není nic jiného než ikonická Oxford Street. V současné době je sice z velké části obalená lešením a rekonstrukcemi, které během dne ještě o něco napomahá chaotičnosti a ruchu celé ulice, pokud vás ale lákají nákupy, je to rozhodně ta nejlepší volba! Jen si nedávejte moc na čas, většina obchodů zde zavírá kolem šesté večerní.


Pokud se tak o prázdninách chystáte do Londýna na (lowcost) výlet, doufám, že se vám některý z těhlech tipů bude hodit! A pokud jste už v Londýně byli, kde se vám líbilo nejvíc?

15 thoughts on “10 MÍST, KTERÉ STOJÍ ZA VIDĚNÍ V LONDÝNĚ (A JSOU ZADARMO)

  1. Skvělé! V Londýně jsem jednou byla a určitě se tam chci podívat zas. A vzhledem k tomu, že většinu placených atrakcí jsem zvládla s tou školou za zvýhodněné vstupné, tak už mi zbývá jen málo placených míst, které chci navštívit nebo potřebuji znovu navštívit. A tento článek se mi bude ještě hodit 🙂

  2. Mne sa popravde v Londýne páči iba tak keď idem na výlet ale nevedela by som si asi predstaviť žiť tam. Mňa tu v Anglicku skôr fascinujú iné mestečká ako Londýn. Veci, ktoré si vypísalá sú skvelé navštíviť 🙂

    1. Mě teda Londýn „na život“ taky nezaujal a v Anglii bych si vybrala taky právě ta menší města. Na návštěvu za to ale stojí, i když myslím, že ten víkend je tak akorát 🙂

  3. Ahoj, pěkný článek ale musím vyvrátit informace ohledně Buckinghamského paláce, jelikož se dá navštívit. Stojí tedy nehorázné peníze, ale ta prohlídka rozhodně stála za to 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *