Marikenloop

MARIKENLOOP

Krásné pondělí!

Dneska jsem tu s posledním běžeckým článkem z Nizozemska. Čas tady se mi už krátí, závody v kalendáři už žádné nejsou a já se rozhodla, že závod, který jsem běžela na konci května, si nakonec zaslouží článek. Možná jste si všimli, že i když je Nijmegen vcelku malé město (asi jako Plzeň), pořádá se tu spoustu sportovních akcí. Kromě Marikenloopu, o kterém bude dnešní článek, je tu během roku minimálně ještě dalších 6 běžeckých akcí a v celém Nizozemsku by se to dalo počítat na stovky, včetně největšího maratonu v Rotterdamu nebo nejstaršího maratonu v Nizozemsku v Enschede, kde jsme si my zaběhly na letošním 50. ročníku půlmaraton. Běžecký vyžití je tu zkrátka bohatý a běžce tu potkáte denně na každým kroku. Taky aby ne, podmínky k tomu jsou v podstatě perfektní – většinu času není ani vedro ani zima, všude vedou cyklostezky a v celém městě najdete tak možná jeden kopec. Pokud tak zrovna nefoukaj monzuny nebo od rána do večera neprší, je to tu pro běžce jako dělaný.

Ale teď už k Marikenloop!
(Jestli jste četli ostatní články ze závodů, možná už jste si všimli, že „loop“ znamená závod a je tak skoro v každém názvu. A taky je to asi jedno z 15 holandských slov, který jsem se tady naučila). 

Marikenloop

Marikenloop se koná v Nizozemsku od roku 2003 a byl to tak už 16. ročník. A je to největší pouze ženský závod v Nizozemsku. Na tratích v délce 5, 7.5 a 10 km odstartuje každý rok na 15 tisíc žen a celá akce tak trochu připomíná Avon běh pro ženy od Runczechu nebo Avon pochod, kdy část startovného putuje na podporu Marikenhuis, organizace / střediska právě tady v Nijmegenu, kde se starají a pomáhají pacientům, kteří se potýkají s onkologickým onemocněním. Na jejich podporu se nakonec podařilo vybrat 7.000 euro!

Kromě samotného závodu měla akce perfektní doprovodný program. Ať už to byly společné rozcvičky pro každou startovní vlnu, workshopy crossfitu, trampolín nebo hula hoop nebo takových těch skákacích bot (jestli někdo víte, jak se to oficiálně jmenuje, napište mi do komentářů, dík!), přes malování na obličej, spoustu foodtrucků a workshopů o sustainability (udržitelnosti). Nijmegen je totiž nizozemský „Green capital 2018“ a v průběhu roku je tu tak spoustu projektů, workshopů a pravidel, kterými se snaží snížit plýtvání jídla, správného třídění, snižování odpadu a tak podobně. Což se zrovna během závodu, kde se rozdá přes 15 tisíc plastových lahví vod, které dostanou závodníci po doběhu docela hodí a závod i zaručuje to, že budou správně zrecyklovány a využity (pokud je teda vyhodíte tam, kam máte). Workshopy byly vedeny pro děti zábavnou formou a kromě toho bylo v areálu tohle „srdce“ kam jste mohli našroubovat svou vypitou lahev, do které jste vepsali přání a na konci dne pak společnost celé srdce rozsvítila.

📸: Tijs van Leur

Zdroj: FB Marikenloop

Samotný závod byl pak taky naprosto super. Odstartoval kolem pravého poledne, startovalo se po vlnách a to tím jejich „nizozemským startovním stylem“, kdy se celý koridor zúžuje na konci do zábradlí na šířku dvou lidí (z ptačí perspektivy tak trochu vypadáte jak v trychtýři). V celou tak sice slyšíte startovní výstřel, ale namísto toho, aby se celý koridor několika tisíc běžkyň rozehnal kupředu, startuje se několik minut plynule skrz tento zúžený prostor, což má za výsledek to, že se první kilometr s nikým nemusíte strkat a máte dost místa běžet. Trať vedla parkem za univerzitou, většinu času se tak běželo po písečné cestě a část závodu i napříč loukou po trávě a další část závodu lesem.

Vzhledem k tomu, že bylo asi třicet stupňů, bylo podél trati i dostatek vody a závod doprovázelo i několik kapel, který sice hrály nizozemský písničky, takže jsem jim nerozuměla ani slovo, ale i tak to bylo hrozně milý. Skoro všude po trati pak stály skupinky mužů, synů, přítelů, manželů a tatínků, kteří s cedulema v ruce fandili svým dcerám, maminkám, přítelkyním a manželkám a celý závod měl neuvěřitelně pohodovou a i přes tu masu lidí i vcelku poklidnou a rodinnou atmosféru. V cíli na nás pak čekaly krásný růžový medaile, který si zkrátka můžete dovolit asi vážně jen na čistě ženském závodě. A i když to může znít, že se jedná spíš o pohodový amatérský běh, jehož účelem je podpořit dobrou věc a většina startovního pole neměla příliš ambice závodit, objevily se na startovním poli i běžkyně, které doběhly do cíle v časech kolem 16 minut na 5 km a 37 minut na 10 km a předvedly tak krásný výkony a vyběhaly si i nějaké ty ceny.

Marikenloop Finishline

A ten cíl byl podle mě taky naprosto fantastickej!
Zdroj: FB Marikenloop

Marikenloop

Já osobně jsem byla z akce naprosto nadšená. I přes to, že mám radši ty „pořádné“ závody oproti takovým těm tématickým Color Run, Barvám Neutečeš a podobně, kde nejde až tolik o běh, ale spíš o to si to užít, tenhle mě naprosto dostal. Nejen proto, že jsme si akci užily s holkama z Erasmu, který by se na start právě toho „normálního“ závodu nikdy nepostavily, protože nerady nezávoděj, tahle akce svojí poklidnou atmosférou a dobrým účelem trochu zastínila ten závodní duch. Je to podle mě naprosto skvělá volba pro ty, které třeba s během začínají a chtějí si zkusit zaběhnout 5 nebo 10 km, odměnit se medailí a přispět na dobrou věc a nebo pro ty, co se nerady tlačí na startovním poli a běhají si jen tak pro radost. Nevím, kdy naposled vedle mě běželo tolik malých holčiček s maminkama nebo naopak starších paní, kdy se všichni od začátku do konce usmívaly a podporovaly se, kdy nikomu nezáleželo na individuálních výkonech jako na tom, že jsme tam všichni za jedno a všechny běžíme pro dobrou věc, nebo kdy jsem se zastavila při závodu, abych pomohla zavázat malé holčičce rozvázanou tkaničku a zároveň mi bylo úplně jedno v jakém času doběhnu. Ta akce zkrátka ve všech směrech předčila moje očekávání a jestli se někdy budete v tomhle ročním období pohybovat kolem Nijmegenu (a měly jste to štěstí, že jste se narodily jako ženy), určitě vám doporučuju účast. V opačném případě si i tak můžete stoupnout ke trati, podpořit ostatní a sledovat, jakou sílu a energii dokáže vyprodukovat 15 tisíc žen.

❤ ❤ ❤

Kdy se zase podívám na startovní čáru nějakého závodu nevím. Ale kdybyste si chtěli přečíst, jakej byl náš první závod v Nizozemsku (a můj první závod po operaci), na kterej za mnou přiletěla i Zuzka a byl asi jeden z nejhezčích zážitků, najdete ho tady. Jak to vypadá, když v Nizozemsku fouká tak, že běžíte a přitom jste pořád na místě nebo vás vítr svou silou odhodí na konstrukci mostu, o tom jsem psala tady. A o mým ne příliš úspěšným půlmaratonu v Enschede, po kterým jsem nadobro chtěla skončit s běháním, jsem psala tady.

Mějte se fajn!

1 thought on “MARIKENLOOP

  1. Jsem ráda, že se takhle pořádají různé běhy a pochody na dobrou věc 🙂 7 000 euro je vážně hodně a je to naprosto super 🙂 Navíc věřím, že atmosféra byla super, ty kapely jsou dobrý nápad 🙂 závod jsi si musela vážně užít 🙂

    Maris Novotná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *