Haag

KOLIK STOJÍ ERASMUS (V NIZOZEMSKU) ?

Od mého návratu z Erasmu uplynulo už víc než dva měsíce. Za tu dobu jsem snad všem svým kamarádům stihla odvyprávět odpovědi na otázky „jaký to tam bylo??“, jak se žije v Nizozemsku, jak tam funguje vzdělávací systém (a jak tam vůbec všechno tak nějak funguje, co u nás ne), jestli bych se tam chtěla vrátit atd. A pak tu byla ještě jedna kategorie otázek, která zajímala nejvíc hlavně ty, který by se na Erasmus teprve chtěli vydat.

Kolik stojí Erasmus?

Disclaimer: Všechny částky v tomhle článku jsem skutečně utratila v průběhu svého Erasmu na Radboud University Nijmegen, Nizozemsko. Výdaje se ale mohou zásadně lišit, a to nejen v závislosti na státu kam jedete, ale i v jiných městech Nizozemska (např. Haag a Amsterdam byli výrazně drazší).

V průběhu celého Erasmu jsem si poctivě zaznamenávala všechny výdaje tak trochu staromódně do excelu a včera celý večer sčítala a odčítala, abych mohla sepsat co nejpřesnější přehled. Výdaje jsem tak rozdělila do několika kategorií, které rozepíšu níže. Předem ještě dodám, že jsem se první dva měsíce snažila v Nijmegenu sehnat práci, která by ty výdaje určitě pomohla pokrýt. To se mi bohužel nepovedlo, protože jsem neuměla Holandsky. (A vzhledem k tomu, že je na Radboud University 30 tisíc studentů, vždycky se tu najde někdo, kdo Holandsky umět bude a brigádu shání taky. Takže jsem měla smůlu. Naopak v Haagu ale kamarádka sehnala brigády hned dvě. Je to tam sice dražší, ale zase máte větší šanci sehnat práci).

A teď už k těm výdajům!

Zdroj: Google

Stipendium

Začneme tím příjemným. Každý, kdo vyjíždí na Erasmus a splní podmínky, má nárok na stipendium. Mezi podmínky se  mimo jiné řadí úspěšné splnění určitého počtu kreditů nebo předmětů na univerzitě. Stipendium samozřejmě dostanete než na Erasmus odjete, pokud podmínky ale nesplníte, můžete být požádáni o vrácení části nebo celého stipendia. Výše se pak liší podle cílového státu, a to od 300-500 eur měsíčně. V Nizozemsku máte nárok na 400 EUR / měsíc.

Mně tak v lednu přišlo stipendium ve výši 2.200 EUR.

Ubytování

Je samozřejmě jedna z nejdražších položek. Některé uni nabízejí vlastní koleje nebo je mají nasmlouvané od jiných společností, v některých městech si ubytování musíte sehnat sami. V mém případě bylo na výběr ze 3 kolejí v ceně 360, 385 a 440 eur. Hlavní nevýhodou první koleje bylo sdílení sociálního zařízení a kuchyně s cca 8-15 lidmi. A věřte mi, že víc špíny jste asi neviděli. Druhá kolej sice nabízela sprchu na koleji, ale ostatní jste sdíleli se stejným počtem lidí a navíc byla 30 minut cesty na kole do centra a 20 minut do školy. Proto jsem vybrala tu nejdražší variantu. Tou byla krásná nová kolej přímo u nádraží, kde jsme bydleli v bytech po čtyřech. Kuchyň a koupelnu jsme tak sdíleli jen my 4, měli jsme navíc i „vlastní“ pračku, sušičku a balkón. Tahle kolej byla pryč ale hned první den, kdy se spustilo přihlašování. Na spoustu studentů se tak nedostalo, ačkoli si chtěli připlatit. Proto s rezervací koleje případně neváhejte.

 • kolej – 440 EUR / měsíc

Počáteční nákupy

Tady hraje asi největší roli, jestli máte možnost dojet do destinace autem nebo musíte letět. Mě do Nijmegenu odvezli rodiče, a tak jsem si všechny nezbytnosti jako vybavení do kuchyně, povlečení (vč. náhradního), ručníky (a židli.. 😀 ) přivezla svoje. Pro ty, kteří letěli, nabízela naše škola zapůjčení kuchyňského vybavení ( 60 EUR ) a komplet povlečení ( 60 EUR ) na celou dobu pobytu. A pak jsou tu takové ty věci, které vám zkrátka chybí. U mě to bylo např.:

 • nafukovací matračka pro návštěvy – 18 EUR
 • wifi router – 30 EUR
 • koš na prádlo – 5 EUR

Měsíční platby

Kromě ubytování jsem každý měsíc platila dvě další věci. První bylo vypůjčení kola, které v Nizozemsku zajišťuje společnost Swapfiets, která vám za měsíční paušál vypůjčí kolo a vy ji jen měsíc před odjezdem, kdy chcete kolo vrátit. Kolo si samozřejmě můžete koupit i v bazaru, většinou ale stojí kolem 100 eur (což je vypůjčení u Swapfiets na 8 měsíců). U „svého“ kola si navíc všechny opravy platíte sami, zatímco když se rozbije vypůjčené kolo, vyzvednou ho, vezmou opravit a vám dají rovnou bez čekání nové.

 • Půjčení kola – 12 EUR / měsíc
 • Permanentka do fitka – 16 EUR / měsíc

Doprava

Ačkoli je dopravní infrastruktura po Nizozemsku skvělá, pro nás (ze zemí, kde nemáme euro) byla poněkud drahá. Pro představu, jedna cesta vlakem stojí cca 16-20 eur (při vzdálenosti třeba 150 km, cca 1,5 hod cesty). Proto jsme si koupili studentskou kartu (něco jako lítačku) za jednorázový paušál 50 EUR / rok, se kterou jsme mohli jezdit se 40% slevou na off-peak hours.

 • Celkem jsem za dopravu utratila 428 EUR, tzn. cca 78 EUR / měsíc

Sem patří zároveň výdaje za letenky a cesty domů. Za ten půlrok jsem letěla domů třikrát (jednou na návštěvu a dvakrát kvůli zkouškám), z toho jednou jela Flixbusem (a už nikdy víc). Součástí té částky je i 55 EUR za zpáteční letenku za náš výlet do Londýna. Tohle je tak dost individuální výdaj – podle toho odkud lítáte a nebo pokud se rozhodnonete domů neletět vůbec.

 • Za letenky / autobusy domů (+ Londýn) jsem utratila 370 EUR

 Jídlo

Co vám budu povídat. Jíst a pít musíme všichni a ani nákupy v eurech v supermarketech nejsou zrovna (v porovnání s Českem) nejlevnější. V Nizozemsku byl ale narozdíl od nás obrovský výběr např. bezlepkových a bezlaktózových produktů, o to víc bylo sympatický, že stály prakticky stejně jako produkty „normální“ (a ne 3x víc jako je tomu zvykem v ČR). Zároveň jsme měli super kantýny na kampusu (oběd pro studenty byl za cca 4.95 EUR), kde jich bylo hned několik a tak jsme dost často jedli i tam. 

 • Nákupy v supermarketech – celkem 665 EUR, cca 121 EUR / měsíc
 • Jídlo po restauracích, bistrech a na univerzitě – celkem 474 EUR, cca 86 EUR / měsíc
 • Káva. Ve škole, ve městě, všude po Nizozemsku – celkem 142 EUR, cca 26 EUR / měsíc
 • Party ( byla jsem asi tak na jedné měsíčně, takže..) – celkem 33 EUR, cca 6,5 EUR / měsíc

Učebnice a školní aktivity

Co se týče učebnic, kupovala jsem si jen ty nezbytně nutné. Do školních aktivit jsem pak započítala třeba lístky na školní ples, vstupné na Comedy Night apod. Moc akcí jsem se ale neúčastnila.

 • Učebnice – celkem 137 EUR
 • Školní aktivity – celkem 20 EUR

Výlety

Asi se dá předpokládat, že když už se díky Erasmu vydáte do cizí země, budete jí chtít trochu procestovat. U mě to nebylo jinak. Já jsem se v Nizozemsku podívala např. do Haagu (mýho nejoblíbenějšího města), Amsteru (mýho nejmíň oblíbenýho města), Enschede, Bredy, Utrechtu (doporučuju!) nebo Groningenu. K tomu jsme navíc přidaly i jeden víkendový výlet do Londýna.

 • Výlety po Nizozemsku – celkem 308 EUR
 • Výlet do Londýna (bez letenky) – 145 EUR

Aktivity, sport, kultura atd.

Tady se (u mě) mezi největší výdaje řadilo hlavně startovný na běžecký závody a squashový turnaje a pak samozřejmě vstupenky do muzeí, kina apod. V rámci kultury jsem sem započítala i nákup 3 anglických knih.

 • Startovné na závody – celkem 68,5 EUR
 • Startovné na squashové turnaje – celkem 36 EUR
 • Ostatní – celkem 198 EUR

Nákupy

Tohle je asi dost individuální, proto tuhle položku řadím jako jednu z posledních. Sem patří nákupy jako kosmetika, drogerie, chybějící věci do kuchyně, ale i nákupy oblečení (např. kožené rukavice do zimy na kolo, šálu, apod. ) a taky suvenýry – protože karamelový waffle a Tony’s chocolate prostě musíte přivézt domů. 

 • Celkem 355 EUR, cca 65 EUR / měsíc

Pohledy

Ok, tohle je very optional a možná i trochu staromódní, ale komu neudělá klasický pohled větší radost než jen fotka na whatsapp? Já pohledy a dopisy posílám neskutečně ráda (a ještě větší radost jsem měla, když mi na kolej nějaký přišel). 

 • Celkem 105 EUR, cca 21 EUR / měsíc

Nečekané výdaje

I s těma se musí počítat… A ačkoli takové věci nepředpokládáte, vsadím se, že zkrátka vždycky se nějaký nečekaný výdaj najde. Ať už kamarádi platili 100 EUR pokutu za hluk na kolejích (toho jsem součástí nebyla) nebo platíte pokutu za spoluúčast za ukradené kolo (to už se mě bohužel týká). U mě to tak např. bylo:

 • Ošetření u praktického lékaře + antibiotika – 45 EUR
 • Pokuta za ukradené kolo – 40 EUR
 • Pokuty za rychlost při návštěvě táty – 99 EUR (to do celkových výdajů nepočítám. To jen abyste si dali pozor, až v Nizozemsku pojedete 58 na padesátce).

Kolik to tedy bylo celkem?

Těch 5,5 měsíců na Erasmu mě celkem vyšlo na 6.268 EUR. Na konci se mi ale podařilo některé věci prodat (např. nabitou kartu na dopravu, nafukovací matračku, přebytečné nádobí atd. – před odjezdem tak můžete většinu věcí co neuvezete domů za zlomek částky prodat), a to za 51 EUR. Pojišťovna mi taky proplatila výdaje za lékaře, nakonec to vyšlo tedy nějak takhle:

Celkové výdaje za Erasmus: 6175 EUR
Celkové výdaje rozpočítané na měsíc: 1121 EUR
Měsíční stipendium: 400 EUR
„Z vlastního“: 721 EUR.

Někomu se to může zdát hodně. Samozřejmě to jde i levněji. Kdybych ani jednou neletěla domů, neběžela ani jeden závod, nehrála ani jeden squashový turnaj, nejela na výlet do Londýna, neposlala ani jeden pohled a bydlela na nejlevnější koleji, mohla bych být na částce o cca 200 EUR / měsíc níž, tedy cca 920 EUR / měsíc (a komu se to zdá hodně, na Islandu si za 900 EUR měsíčně sotva pronajmete pokoj k bydlení, #approved). Určitě bych si to ale tolik neužila (a ze sharování kuchyně a koupelny s 15 lidmi byla asi dost nešťastná). Každý by ale ve výsledku část těch výdajů utratil někde jinde, a tak je jen na nás, za co se je rozhodneme utratit 🙂

Vy, kteří jste na Erasmu byli, můžete mi do komentářů napsat, kolik stál Erasmus Vás.
A vy, kteří se teprve chystáte, zajímá mě Vaše cílová destinace!
Mějte se fajn!

3 thoughts on “KOLIK STOJÍ ERASMUS (V NIZOZEMSKU) ?

 1. Teda, to shrnutí je velice přínosné, pokud budu vycestovávat, pro vytvoření představy je ideální. Díky! Určitě jsi si to tam podle popisu užívala, nikoliv pouze přežívala.. To je super 🙂

  1. Jéje, kéžby! Já začínala na 80 Kč / hod., teď už mám o něco víc, ale řekla bych, že kdo z nás má 150 Kč / hod., je to spíš nadprůměr 🙂 …neznám asi někoho, kdo by to utáhl celé z vlastních zdrojů, většině museli pomoc rodiče a ani u mě to nebylo jinak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *