LESS WASTE TIPS

Asi jste si všimli, že poslední dobou se víc než kdy předtím řeší nadměrný odpad. A je to dobře. Facebook a sítě jsou plné fotek pláží zaplavených plastem, moře a oceány na tom nejsou o nic líp a oblíbený turistický destinace se pomalu mění v ostrovy odpadků (Bali, Dominikánská republika atp.). Naštěstí se ale na světě najde dostatek lidí, kteří si tyhle problémy uvědomují a kromě různých opatření a dobrovolnických skupin čistící pláže se konečně rozpoutala i debata o tom, jak tý naší planetě trochu odlehčit (např. Evropská Unie uvažuje o zákazu plastového nádobí a brček).

Ačkoli se zdá, že se tenhle problém začíná docela zásadně řešit, víc než kdy jindy tady platí, že pokud o tom chceme poučovat ostatní, měli bychom začít u sebe. Na internetu se objevilo spoustu zerowaste videí a návodů, stejně tak vzniklo spoustu obchodů a eshopů a svět se pomalu začal zbavovat i plastových igelitek. Já jsem se o tohle téma začala zajímat především v Nizozemsku, protože Nijmegen si tenhle rok cení nálepky European Green Capital 2018 a to vcelku obstojně. Koše na třídění odpadů najdete kromě škol, ulic a náměstí i v každém vagonu vlaku a naše fakulta například brala většinu energie ze solárních panelů. Zkrátka tam na tu planetu a prostředí kolem sebe myslí trochu víc a tak nějak podvědomě jsme na něj začali myslet o něco víc i my (a tím nemyslím jen to, že jsme začali třídit odpad, protože to by měla být samozřejmost). 

Když jsem ale začala projíždět všechny ty zero waste videa, znervózněla jsem. Kromě toho, že jsem si přišla jako barbar, když jsem si objednala ve městě kafe do kelímku a neměla vlastní termosku, podle všech těch rad bych musela vyházet veškerou kosmetiku od zubního kartáčku až po make up, nakupovat jídlo na konci města do hromady skleněných sklenic, které bych si nejspíš vozila ve třech kufrech tramvají s sebou a na balkoně koleje si udělala kompost. Ruku na srdce, neprodukovat žádný odpad je challenge, kterou většina z nás asi časově, finančně ani z jiných důvodů nezvládne a lhala bych sama sobě, kdyby se o to snažila…

…ALE

i tak si myslím, že není od věci se nad tím zamyslet a změnit některé návyky, které nám moc času nezaberou a toho odpadu při denním užívání eliminujou docela dost. Takže jsem vybrala tipy na několik produktů, z nichž většinu jsem si pořídila v Nizozemsku, ale všechny se dají sehnat i v Česku, dají se bez velkého úsilí používat pořád dokola a hlavně – neprodukují žádný odpad.

Boc'n'roll

Boc’n’roll 

Tuhle rolovací plátěnou kapsu mám z Nizozemska, v Česku ji můžete sehnat třeba tady. Kromě sendvičů a svačin si do ní můžete zabalit třeba i ovoce nebo zeleninu. Vnitřní strana je omyvatelná, celou „kapsu“ můžete hodit do pračky, takže se dá používat pořád dokola a v kabelce nezabírá téměř žádné místo. 

Bamboo Box

Bambusový box na jídlo

Krabička na jídlo je asi základ, pokud si jídlo nosíte kamkoli s sebou. Tahle bambusová je navíc narozdíl od plastových BPA free a z ekologického materiálu, i tak ji ale můžete dát do myčky a o. pakovaně používat. Bambusový boxy se dají sehnat třeba i na Zootu, tahle od Sunny life je konkrétně z Freshlabels.

Dopper

Dopper

…a nebo jakákoliv jiná lahev, která zabrání tomu, že si po městě budete kupovat vodu v pet lahvích. Dopper má v Nizozemsku snad úplně každý, prodává se asi ve 20 barvách včetně nerezových verzí a jeho výhoda je ta, že jeho vrchní část po odšroubování tvoří skleničku, takže nemusíte pít jen z lahve. V ČR seženete Dopper třeba tady

Nerezová brčka

Nerezová brčka

Pokud máte rádi ve svém drinku nebo ledové kávě brčko, můžete si domů pořídit ta nerezová. Poslední dobou se s nimi roztrhl pytel, vyčístíte je snadno pomocí kartáčku a můžete je taky mýt v myčce. Některé podniky v Praze už se je taky snaží eliminovat, např. Anonymous Bar dává do drinků brčka z těstovin a některé kavárny nabízí prodej nerezových brček přímo na místě. Dají se koupit na spoustu eshopech a viděla jsem je např. i v obchodech Tchibo. 

Forma na led

Forma na led

…protože je naprosto zbytečný plýtvat plastové sáčky na pár kostek ledu, když na to můžete použít jednu formu. Tady!

Frusack

Frusack

Frusack není nic víc než ekologický a kompostovatelný sáček na ovoce / zeleninu nebo cokoliv jiného, který navíc vznikl u nás v Česku. Dá se používat neustále dokola, je snadný na údržbu a v kabelce taky příliš místa nezabere. Dá se koupit v různých velikostech a setech např. na jeho oficiálních stránkách, kde se toho o něm dozvíte mnohem víc.

Plátěnka

Plátěnka

…by měla být základ každé kabelky. Ať jdete do pekárny, nakoupit jídlo, kosmetiku a nebo zkrátka potřebujete něco vzít, hodí se mít po ruce náhradní tašku. A koneckonců, ani na to nový tričko v obchodě nepotřebujete extra tašku. Některý plátěnky jsou sice prostorný, ale např. Marks and Spencer prodává plátěnku, která se dá složit do pytlíčku o velikosti mandarinky. A ta už tolik místa nezabere. Dají se sehnat prakticky všude, např. tady.


A i když se těhlech 7 věcí může zdát jako maličkosti, možná je to fajn začátek, jak nad tím vším začít víc přemýšlet a trochu tu naši planetu začít šetřit. A co si o tom myslíte vy? Používáte nějaké „zero waste“ produkty?

4 thoughts on “LESS WASTE TIPS

  1. Já osobně žiju „zero waste“ životem už delší dobu 🙂 Znovupoužitelný flašky, krabičky na jídlo a plátěný tašky jsou v mým každodenním životě součástí už opravdu dlouho. Nedávno jsem si pořídila i nerezová a skleněná brčka a plátěný pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo! 🙂

    Karolína & Korea v Česku

  2. Doporučuji obecně používat plátěnky i třeba na ovoce/zeleninu/pečivo, pokud někdo (stejně jako já), nechce investovat do např. Frusacků, které nejsou nejlevnší a dle mnoha zkušeností v mém okolí ani kvalitní volbou. Nějak se mi doma nastřádalo více plátěnek, tak jsem je začala využívat na vše a v obchodech zatím nikdy neměli problém.
    Jinak by mě zajímalo, jestli všichni opravdu používají brčka, protože já nikdy ani dříve, takže nerezová nepotřebuji a jinak je všichni zahrnují do „starter pack“ zero waste. 😀

    1. Já je nijak pravidelně nepoužívám, ale třeba v létě si dělám různý míchaný nápoje na zahradu (smoothie, ledový kávy atd.) a tam se hodí 🙂 Spíš je to asi proto, že se dají koupit na každém rohu a můžeš je mít někde doma a když se zrovna hodí, tak je vytáhneš. Nenosím je v kabelce nebo tak 😀 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *