12 TIPŮ NA ZKOUŠKOVÉ

Znáš to. Hodiny sedíš na jednom místě, skripta ti div nepřirostly k ruce a po padesátý dokola si čteš tu samou otázku, kterou nemůžeš dostat do hlavy a nemáš ani páru, jak ji tam odříkáš, když si ji nedejbože vytáhneš. We’ve all been there. 

Za ty tři a půl roku na právech jsem se naučila, že se dá naučit (alespoň tak nějak) i to, co se zdá zpočátku nenaučitelný (po státnicích tohle tvrzení možná přehodnotím), prošla si několika studijníma krizema, vypila hektolitry kafe, vypustila z pusy pár stovek nadávek a v nejhorších chvílích zvyšovala redbullu tržby jak nikdo jinej v Česku. Leden je pro mě většinou jedno velký období frustrace a nebude tomu jinak ani letos. A protože sem tam dostanu nějakou tu otázku „jestli nemám nějakou radu jak se to snáz naučit“, rozhodla jsem se sepsat pár tipů na to, jak se učit efektivněji, protože jsem toho za ty roky vyzkoušela nespočet.

Disclaimer: Většina těhlech tipů je spojená se studiem práv, takže jestli studujete matiku nebo chemii, dost možná vám budou k ničemu. A nebo vám prostě nemusí vyhovovat. Každej jsme jinej.

PŘÍPRAVA:

Připrav si všechny materiály – Tohle se zdá možná jako triviální věc, ale než se začneš učit, je fajn si projít vícero dostupných materiálů a vybrat si ty, ze kterých se chceš učit. Občas taky není od věci si zkontrolovat, jestli katedra nezměnila na akademický rok otázky a jestli jsou skripta aktuální (protože u nás na právech se téměř stoprocentně za ten rok alespoň něco změnilo).

Udělej si plán  – Jestli máš diář, vem ho k ruce a napiš si ke každému dni / týdnu kolik toho chceš zvládnout. Je fajn si udělat představu, kolik otázek by sis měl kdy projít, kdy si udělat den na opakování nebo naopak kdy chceš mít den volna. Nebudeš tak muset neustále počítat, jestli se to stíháš naučit a pomůže ti to zorganizovat čas i ulevit od stresu.

UČENÍ:

Go offline – Tohle se zdá možná jako samozřejmost, spoustu z nás má ale tendenci dřív nebo později hledat rozptýlení. Zkontrolovat feedy, odepsat na zprávy, zahrát si nějakou hru, atd. Proto je lepší, když tyhle věci už od začátku odložíš / vypneš / ztlumíš. Já pro tohle využívám aplikaci Forest – nastavíš si čas po který se chceš soustředit a na obrazovce se ti objeví stopky (a začne růst strom). Pokud na telefonu začneš pracovat dřív, než ti stopky vyprší, strom ti shnije. (A aby to nebylo o ničem, za vyrostlé stromy dostaneš coiny a ty pak můžeš v aplikaci utratit tak, že za tebe nezisková organizace vysadí jeden skutečný strom. Třeba tak díky zkoušce i uděláš dobrej skutek).

Vizualizuj – Zvýrazňuj, maluj, podtrhávej, dopisuj. Jestli máš alespoň trochu fotografickou paměť, pomůže ti, když si otázky nějak barevně rozlišíš, vyznačíš si podnapisy / důležitá fakta atd. Stejně dobře fungují i různé tabulky, grafy a mindmaps. Pro tyhle účely mi tak přijde lepší se učit z vytisklých materiálů než z elektronických.

Využívej všechny smysly – Čím více smyslama informaci zavnímáš, tím snazší bude si ji zapamatovat. Pokud máš pocit, že je k ničemu si to pořád dokola číst, zahoď skripta a najdi jiný způsob. Vem si papír a zkus si ke každé z otázek vypsat ty nejdůležitější body / osnovu. Pusť si audiozáznam přednášky / knihy / učebnice (já takhle v nejhorších časech chodila do fitka na pás a poslouchala přednášky z občanského práva), vymysli si memotechnické pomůcky, pomocné věty, čti si nahlas nebo se pokus najít seriál / video, který ti v učení pomůže. Ať to bude „náš“ soudce AK, který používá trestné činy, krátký průvodce ČT1 občanskoprávním řízení nebo sestřihy na youtube o kolektivním investování a kapitálových trzích.

Měň materiály – Číst si pořád dokola jedny skripta je sice taky jedna z možností, pokud to ale fakt nejde, přejdi na něco jiného. Já téměř vždycky začínám od nejdelších materiálů k výcucům a pracuju většinou s 2-3 materiálama. To, co ti v jednom materiálu může přijít náročně zpracovaný, definovaný atp. může být v tom druhém napsané tak, že to pochopíš snáz. Většinou ti z každého v té hlavě něco zůstane.

Odříkej si otázky nahlas – Možná se ti něco při čtení zdá snadný, když bys to měl ale sám zopakovat, najednou už je to jinak. Pokud máš čas, zkus si nahlas ke každé otázce říct přesně to, co řekneš, když si ji vytáhneš u zkoušky. Přeříkat si otázky vlastníma slovama ti pomůže si to lépe zapamatovat a případně si i najít nějaké vhodnější fráze dřív než je z tebe bude páčit zkoušející.

Předvídej – Protože není od věci se občas zamyslet nad tím na co by se mohl vyučující k dané otázce doptat a předejít tak nepříjemným překvapivým otázkám.

Opakování matka moudrosti – Přesnou lékařskou studii ti neřeknu, ale (údajně) je dokázaný, že mozek si při spánku ukládá nové vzpomínky a informace. Je tak efektivnější si před spaním znova alespoň pročíst co ses ten den učil, než si to opakovat druhý den ráno. A vůbec, jestli máš čas opakovat, tak do toho!

Přestávky – Stejně jako je důležitý se dostatečně učit, je důležitý i vědět, kdy si dát pauzu. Já osobně minimálně každé 2 hodiny udělám přestávku, ať už na jídlo, procházku se psem, poslouchání hudby nebo něco jiného. Super odreagování je i sport, takže jestli máš čas, není od věci třeba na chvíli vyběhnout ven. A pokud někomu šrotuje hlava otázkama i při běhu jako mně, doporučuju box, crossfit nebo plavání. Protože tam seš rád, že se neutopíš, natož si v hlavě přeříkávat zákoníky.

Jez a pij – Tohle asi nemusím nikomu říkat, ale sedět celý den v knihovně o jednom jablku a jogurtu taky nebude ono. Tak se soustřeď na to ať máš dost vody, doplň cukry a dopřej si co máš rád. Protože hladovej člověk je nešťastnej člověk!

Last call – V den zkoušky věnuju alespoň 2 hodiny opakování těsně před zkouškou. Většinou se uklidím někam na 7 ráno do kavárny a s lavorem kafe sedím nad nejposlednějším výcucem z výcucu, abych si zopakovala ke každé otázce ty nejdůležitější body a její osnovu. Jsem si skoro jistá, že kdybych to neudělala, mám z půlky zkoušek mnohem horší známky, ať jsem se ty dny před tím učila sebevíc.

… a pak už se jen modli za dobrou otázku!

A jestli máte Vy nějaký tipy, dejte vědět do komentářů!

7 thoughts on “12 TIPŮ NA ZKOUŠKOVÉ

 1. Když jsem měl dostatek času zkoušel jsem „Pomodoro“ techniku – 25 minut učení, 5 minut přestávka, po 4 učících blocích je přestávka delší – 15 minut. Nebuďte na sebe krutopřísní – minuta navíc nic nezničí… Někdo to aplikuje v práci, ale to mně úplně nejde, ale při učení, nebo psaní seminárek a bakalářky jsem to používal, jelikož jsem se tolik neunavil (žádné dlouhé bloky bez pauz) a vydržel déle…

  1. Slyšela jsem o tom, ale obávám se, že z té 5 minutové pauzy by byla nakonec patnáctiminutová a udělala bych toho polovinu 😀 proto si radši nechávám delší pauzu po delším učení.

   1. Právě proto mám na mobilu i počítači nainstalovánu aplikaci „Be Focused Pro“, která má i cloud a spolupracují mezi sebou, čili od toho neutečeš 😀 Dokonce jde nastavovat popis aktuálního bloku a zpětně mít statistiku, kolik čemu člověk věnoval, krom toho to měří i tu pauzu a zahlásí konec a pauzy si můžeš nastavit i delší…

    Na začátku si člověk musí trochu zvyknout, ale po pár blocích ho to příjemně probere, zajde si na záchod 😀 , udělá pití a jde dále, ale sám jsem vnímal, že po 4 blocích jsem méně unavený, než po dvou hodinách v kuse…

 2. Ahoj, jak dlouho ses učila na obecky (první ústní, jsem z toho frustrovaná), díky za odpověď 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *